İRAN'DA YOLCU BERABERİ DÖVİZ UYGULAMALARI

27 Şubat 2020 İRAN'DA YOLCU BERABERİ DÖVİZ UYGULAMALARI


Ticaret Bakanlığınca İran’a yolcu beraberi veya karayolu, denizyolu ve demiryolu ile döviz getirilmesi veya anılan ülkeden döviz çıkarılması ile ilgili uygulamalar ve bu uygulamalara yönelik takip edilmesi gereken usul/yöntem hakkında bilgi iletilmiştir.

Bu kapsamda; İran’da bazı tır şoförlerinin İran gümrüklerinde yolcu beraberi dövizle ilgili sorunlar yaşaması ile ilgili aşağıdaki bilgiler paylaşılmıştır.

İran Merkez Bankası’nın 13.05.2018 tarihinde hayata geçirilen uygulamasına göre; İran’a döviz getirilmesi durumunda, yolcu beraberinde kişi başına 10.000 avro veya karşılığı dövizi aşmayacak şekilde döviz getirilmesinde herhangi bir beyan zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu miktarın üzerinde ise ülkeye girişte döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların İran gümrük kapılarında bulunan Bank Melli şubelerine bildirilmesi ve doldurulacak beyanname aracılığıyla bir takip kodu alınması gerekmektedir.

Ülkeye gelişte 10.000 Avro’dan az döviz getirecek kişinin beyan zorunluluğu bulunmamasına rağmen, ülkeden 5.000 Avro’dan fazla para çıkaracak olması durumunda Gümrük Kapılarında Bank Melli şubelerine beyanda bulunmasında ve takip kodu almasında fayda bulunmaktadır.

İran’da yolcu beraberi döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların ülkeden çıkarılmasında izin verilen meblağ, yolcu başına havayolu ile 5.000 Avro veya karşılığı dövizdir. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ise 2.000 Avro veya karşılığı dövizdir.

Üyelerimize duyurulur.

ilgili dosya eklerine buradan ulaşabilirsiniz