Kdz. Ereğli ve Alaplı tek ses oldu, ortak manifesto yayınladı

02 Mayıs 2023 Kdz. Ereğli ve Alaplı tek ses oldu, ortak manifesto yayınladı
Kdz. Ereğli ve Alaplı ilçesindeki oda başkanları tek ses olarak iki ilçedeki ortak sorunları ve hayata geçmesini istedikleri projeleri bir manifesto ile yayınladı. Kdz. Ereğli TSO’da yaklaşık 2,5 saat süren ve Kdz. Ereğli ile Alaplı’daki oda başkanlarının katıldığı toplantıda her iki ilçe içinde önemli kararlar alındı.

 


Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Kdz. Ereğli TSO Meclis Başkanı Tasin Tanyıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Çaygeç, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Alaplı TSO Meclis Başkanı Nedim Kaplancan, TESKOMB 18. Bölge Birliği ve Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Azman, Kdz. Ereğli Deniz Ticaret Odası Başkanı Oğuz Ünlüer,  Meclis Başkanı Kamil Ustaoğlu, Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanı Zafer Yalman, Alaplı Şoförler Odası ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Kemal Çam, Başkanı Kdz. Ereğli Madeni İşler ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atilla Akar, Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsmail Bağçiçek, Kdz. Ereğli Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Dursun Kertlez, Kdz. Ereğli TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar, Alaplı TSO Genel Sekreteri Taner Arslan katılım sağladı.
Toplantıya katılan başkanlar ortak bir manifesto yayınlayarak Kdz. Ereğli ve Alaplı’nın büyümesi ve gelişmesi için hayata geçirilmesi gereken projeler, mevcut sorunların ortadan kaldırılması ve uzun süredir bekleyen devlet yatırımlarının gerçekleştirilmesi konularını içeren ortak bir manifesto yayınladı.

Kdz.Ereğli 2. Organize Sanayi Bölgesi
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş oda başkanlarının mutabık kaldıkları konuları şu şekilde açıkladı: “Kdz. Ereğli ve Alaplı ilçesinde yan sanayinin gelişmesi ve yeni yatırımcıların bölgemize gelerek istihdamın artırılması amacıyla kurulma çalışmaları devam eden Kdz. Ereğli 2. Organize Sanayi Bölgesi projesine destek verilmesi, önündeki bürokratik engellerin kaldırılarak bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Bölgemize yatırım yapmak isteyen çok sayıda müteşebbis bulunmasına rağmen, yer olmadığı için yatırım alamıyoruz. Bölgemizin yatırım alması için Kdz. Ereğli 2. OSB olmazsa olmazlarımızdandır.

Kafes balıkçılığı
Türkiye’de su ürünleri ihracatında rakam 2 milyar 250 milyon doları geçmiş durumda. Kdz. Ereğli ilçesinde kafes balıkçılığını hayata geçirmek istiyoruz. Kdz. Ereğli’ye yapılacak kafes balıkçılığı yatırımı ile 1000’e yakın kadınımıza istihdam sağlamayı ve yıllık başlangıç olarak yaklaşık 240 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi amaçlamaktayız. Kdz. Ereğli ve Alaplı ilçelerimizde sektörel çeşitliliğin artırılması ve yeni istihdam sahalarının açılması için kafes balıkçılığının mutlak suretle yapılması gerekmektedir.  Bu yatırımla ilgili olarak liman başkanlığının olumsuz görüşünün tekrar değerlendirilerek onay verilmesini istiyoruz.

Erdemir işçi alımı ve OYPA işçisinin durumu
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. ülkemizin olduğu gibi Kdz. Ereğli ve Alaplı’mızın da göz bebeği bir kuruluşumuzdur. Erdemir iş alımlarında kimse kusura bakmasın, kok fabrikasından çıkan tozu ve gazı bu bölge insanı yutuyor. Bir iş imkanı varsa bunun Kdz. Ereğli-Alaplı bölgesinden işe alımlar ile diyetinin ödenmesi gerekir. Erdemir yönetiminden beklentimiz yıllardır Erdemir’de çalışan OYPA bünyesindeki taşeron işçilerinin hayalleri olan kadroya geçme istekleri yerine getirilmelidir. İşçi alımlarında Kdz. Ereğli ve Alaplı için en az 3 yıl ikamet şartı aranmalı. Erdemir yönetimi ihtiyaç duyduğu işçiyi Kdz. Ereğli ve Alaplı’dan almalı. Ayrıca işçi alımlarındaki 25 yaş sınırı kriteri yeniden değerlendirilmeli ve en azından 30 yaşına çekilmelidir.

Kdz. Ereğli Bozhane Limanı kullanıma açılmalı
Kdz. Ereğli ilçesinde yarım asırdır hizmet veren Kdz. Ereğli Bozhane Limanı’nın hizmet dışı bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir. Kdz. Ereğli Bozhane Limanı’nda varsa yapılması gereken iyileştirmeler bir an önce yapılmalı ve milyonlarca dolar ihracat kapısı yeniden hizmete açılmalıdır. 

Kdz. Ereğli Eğitim Kampüsü ve Alaplı MYO’ya yeni bölümler açılmalı
Bülent Ecevit Üniversitesi’ne devredilen Kdz. Ereğli Eski Devlet Hastanesi binalarının bulunduğu alanda Kdz. Ereğli Eğitim Kampüsü binaları bir an önce yapılmasını, yeni fakülteler ve bölümlerin açılmasını istiyoruz. Aynı şekilde Alaplı Meslek Yüksek Okulu’na yeni bölümler açılmalı ve her iki ilçedeki öğrenci sayısının da artırılmasını istiyoruz.

Kdz. Ereğli Çevre ve Kdz. Ereğli-Devrek Karayolu
Kdz. Ereğli ilçesinde şehir içi trafik artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Trafikteki araç sayısının her yıl yüksek oranlarda artması mevcut yolları yetersiz kılmaktadır. Bu nedenle uzun yıllar önce planlaması yapılan Alaplı Pidos mevkisi ile Kdz. Ereğli Ören Mahallesi arasını kapsayan çevreyolu projesi bir an önce yapılmalıdır. Ayrıca yapımına uzun yıllar önce başlanan Kdz. Ereğli-Devrek arasındaki karayolunun yapım çalışmaları hızlandırılmalı ve bir an önce hizmete açılmalıdır.

Tersanelerimizin sorunları çözülmeli
Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren tersanelerimizin mülkiyet sorunları çözülmeli. Bu sorun çözüldüğünde Kdz. Ereğli’de ki tersanecilerimiz yeniden eski gücüne kavuşacak hem ülkemize yapacağı ihracat ile döviz girdisi sağlayacak hemde istihdamı artıracaktır. 

İmar planlamalarında sanayi alanları ayrılmalı
Kdz. Ereğli ve Alaplı ilçelerimizde ki imar planlarında sanayi alanları yer almamaktadır. İki ilçemizde de yapılacak imar çalışmalarında sanayi alanlarına mutlaka yer ayrılmalı ve yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizin önü açılarak, istihdamın artırılması sağlanmalıdır.