Kdz.Ereğli Organize Sanayi Bölgesi

Kdz.Ereğli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü


Kdz. Ereğli OSB, Ereğli-İstanbul yolunun 5,3 km.’sinden ayrılan, Alaplı yolunun 3,5 km.’sinde yer almaktadır. Organize Sanayi Bölgesi’nde kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış, Yol üst yapısı dışında alt yapı inşaatları tamamlanmıştır (Kanalizasyon, Yağmur suyu, İçme suyu, Arıtma Tesisi, Doğalgaz, Elektrik, Telekom, Yol alt yapısı). Yaklaşık 200 hektarlık bir alan üzerine kurulan Ereğli OSB'nde 56 adet sanayi parselinin tamamı 54 müteşebbise tahsis edilmiştir. Bölgenin tam kapasite faaliyete geçmesi durumunda yaklaşık 4.500 kişinin istihdam edileceği tahmin edilmektedir.

Özellikle Ereğli Demir-Çelik fabrikalarının varlığı bölgede önemli bir sanayi potansiyeli yaratmıştır. Türkiye’nin tek yassı demir mamulü imalatı yapan bu işletme, bölgenin ekonomik ve sosyal açıdan çehresini değiştirmiştir. Zonguldak ilçelerine genel olarak bakıldığında Ereğli ilçesinin gelişmişliği hemen kendini hissettirmektedir. Giderek artan talep karşısında ikinci bir OSB kurulma çalışmaları da devam etmektedir.

Ereğli OSB’sinde yer alacak sanayi kuruluşlarının tarım ve hayvancılık işlenmesine yönelik tesisler olması, inşaat sektörü için girdiler üretecek sanayi kuruluşları, metal işleme sanayileri ve tarım alet makineleri üreten fabrikalar olması planlanmıştır. Özellikle ERDEMİR’in yan ürünlerine bağımlı sanayi kuruluşları, cam, plastik mamülleri üreten işletmeler olması beklenmektedir. Bunların dışında planlama alanındaki ve seçilen arazideki ormanların varlığı orman ürünleri ve paketleme ambalaj sanayileri gibi diğer sanayilerin de burada yer alabileceği tahmin edilmektedir.

Birçok sanayi sektörünün ana girdisi olan yassı mamul demir çelik ürününün tek üreticisi ERDEMİR ile yanyana olması, 150.000 DW tonluk gemilerin rahatlıkla yanaşabileceği ERDEMİR limanını kullanabilmesi, Gümrük Müdürlüğü'nün kurulu olması ve ithalat ve ihracat işlemlerinin rahatlıkla ilçemizden yapılabilmesi nedeniyle önemli avantajlara sahiptir. Ayrıca, Bölgemiz Karayolu ile Ankara’ya 3 saat (280 Km.), İstanbul’a 4 Saat (330Km) dir. Kdz.Ereğli Limanına 13.Km. Zonguldak Limanına 60 Km. uzaklıktadır. (KAYNAK)

Bilgi: BAKKA - 2012 Batı Karadeniz Bölgesi Organize Sanayi Bölgesi Mevcut Durum Analizi 

İletişim:+90 (372) 323 15 94  

Web: www.eregliosb.org